Śrutowanie blach – czym jest proces śrutowania metalu?

Poprzez śrutowanie blach rozumiemy popularny sposób ich obróbki. Śrutowanie powierzchni ma też inny cel niż tylko poprawa wyglądu. W takim razie jak można efektywnie wykorzystać proces śrutowania blach i gdzie jest wykorzystywany najczęściej?

Zastosowanie śrutowania metalu jest dzisiaj tak powszechne i obejmuje tak wiele branży produkcyjnych, że trudno byłoby wymienić je wszystkie. Warto jednak wiedzieć, że śrutowanie w Krakowie wykonywane jest nie tylko ze względów estetycznych – te schodzą zdecydowanie na dalszy plan. Proces śrutowania niezbędny jest bowiem m.in. do podniesienia trwałości budowanych konstrukcji.

Jak przebiega proces śrutowania metalu?

Śrutowanie elementów stalowych to inaczej poddawanie ich intensywnemu oczyszczaniu za pomocą ścierniwa. To ostatnie rozpędzane jest do ogromnych prędkości za pomocą albo specjalnych turbin, albo za pomocą siły odśrodkowej śrutowni.

Śrutowanie powierzchni powszechnie stosowane jest przez lakiernie, w których elementy stalowe, w tym blachy, otrzymują nowe powłoki – zarówno ochronne, jak i lakiernicze. Procesowi śrutowania z powodzeniem można poddawać stal, stal nierdzewną oraz aluminium. Z kolei śrutowanie blach zwykle pomaga w usunięciu zgorzeliny i rdzy oraz starych lakierów.

Gdzie można wykorzystać śrutowanie blach?

Najlepiej proces śrutowania wykorzystywany jest w naprawach blacharskich samochodów i ich renowacji. Niemniej jednak proces śrutowania znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest solidne wzmocnienie stalowej konstrukcji, przygotowanie jej powierzchni do nałożenia warstw ochronnych oraz ostatecznego lakierowania.

Na skutek śrutowania powierzchnia staje się lekko chropowata, co jest kolejną zaletą tego procesu. Dzięki nierównej powierzchni nakładane warstwy antykorozyjne czy farby wnikają lepiej i charakteryzują się lepszą przyczepnością do materiału.

Śrutowanie blach – jeden proces, wiele możliwości

Stosując różne grubości i rodzaje ścierniwa, można uzyskać różne efekty procesu śrutowania. Fachowo dzielone są na pięć klas. Śrutowanie w Krakowie może na przykład pomóc w usunięciu plam, w tym plam z tłuszczy i starej farby – to klasa Sa 1. Śrutowanie metalu może również usuwać niewielkie, przylegające do powierzchni zanieczyszczenia. W przypadku nowych elementów możliwe jest uzyskanie efektu pełnej jednolitości – to klasa określana jako Sa 3. Warto pamiętać również, że proces śrutowania można wykonywać metodą na mokro lub na sucho. Pierwsza z nich generuje mniejszą ilość szkodliwych pyłów.

Oferta lakierni TERMOPLAST II

screw

Lakierowanie proszkowe

Wykorzystujemy dwustanowiskową kabinę lakierniczą z automatycznym przesuwem oraz wielkogabarytowymi piecami.

Śrutowanie

Uruchomiliśmy nowoczesną komorę śrutowniczą do obróbki strumieniowo-ściernej z zamkniętym obiegiem ścierniwa.

Cynkowanie łukowe

Usługę cynkowania wykonujemy za pomocą nowoczesnych technologii. Dla nas liczy się przede wszystkim precyzja.

TERMOPLAST II

ul. Józefa Piłsudskiego 23
32-050 Skawina
tel. +48 606 497 970
tel. 012 276 85 96
e-mail: lakiernia@proszkowa.pl
NIP: 6751217430


Rzetelna firma logo

Formularz kontaktowy