Malowanie proszkowe polega na nałożeniu farby za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Farba ma postać proszku co sprawia, że idealnie przylega do malowanych powierzchni. Powłoka utwardzana jest w warunkach wysokiej temperatury, gdzie powoli się stapia. Aby malowanie proszkowe przyniosło pożądane efekty, powierzchnia elementu musi zostać odpowiednio przygotowana.
Śrutowanie
Przed malowaniem proszkowym trzeba wykonać szereg zabiegów technicznych. Powierzchnia musi zostać odtłuszczona i odpylona, często nakłada się także warstwy antykorozyjne. Kluczowym etapem jest nadanie powierzchni chropowatej struktury – w naszym zakładzie ramach obróbki ściernej w Krakowie stosujemy śrutowanie. Jest to zabieg przeprowadzany w zamkniętych komorach. Do obróbki ściernej wykorzystywane są śruty stalowe, które wprawia w ruch sprężone powietrze. Śruty uderzają w obrabiany materiał z siłą umożliwiająca usunięcie pozostałości starych powłok lakierniczych i śladów rdzy. Śruty mogą być wykorzystywane wielokrotnie, a w trakcie oczyszczania powstaje niewiele pyłu. W wyniku zabiegu powierzchnia zostaje wzmocniona i oczyszczona.
Cynkowanie łukowe
Powierzchnia elementu przed malowaniem proszkowym musi zostać zabezpieczona przed korozją – często stosowanym zabiegiem jest cynkowanie łukowe, czyli metalizacja łukiem elektrycznym. Powłoka ochronna powstaje na skutek stopienia dwóch drutów za pośrednictwem płonącego łuku elektrycznego i naniesienia powstałej w ten sposób powłoki na powierzchnię z użyciem strumienia gazu. Poszycie łukowe wytwarzane jest w specjalnych komorach i pozwala uzyskać trwałą powłokę antykorozyjną o wysokiej przyczepności i niskiej porowatości. Metalowe zabezpieczenia mają zdolność do samoregenerowania się i nie niszczą się w niskich temperaturach.