Nowoczesne wykończenie - lakierowanie proszkowe a estetyka wyrobów przemysłowych

proces lakierowania proszkowego

Większość wyrobów przemysłowych jest projektowana i wytwarzana przede wszystkim z myślą o wysokiej funkcjonalności, efektywnym działaniu oraz możliwie długiej żywotności. Ze względu na dużą konkurencję między producentami coraz częściej w grę wchodzi także rywalizacja o to, czy dany wyrób będzie miał atrakcyjny design, który przyciągnie uwagę potencjalnych klientów i tym samym zapewni większą sprzedaż. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest właściwy dobór koloru i faktury. W przypadku wszystkich materiałów przewodzących prąd znakomitą opcją jest zdecydowanie się na lakierowanie proszkowe. W Krakowie usługami tego rodzaju zajmuje się firma TERMOPLAST II. Przekonajmy się, jakie jest znaczenie odpowiedniego wykończenia powierzchni i sprawdźmy, jak działa lakierowanie proszkowe.

Dlaczego właściwe wykończenie powierzchni jest istotne?

Materiały, z których wykonuje się rozmaite wyroby przemysłowe, powinny odznaczać się wieloma różnymi cechami użytkowymi oraz podatnością na stosowane metody obróbki. Zakres pożądanych własności jest jednak niekiedy na tyle szeroki, że trudno o znalezienie substancji, które będą im odpowiadały. W takich sytuacjach korzysta się z reguły z możliwości oferowanych przez tzw. inżynierię powierzchni i stosuje technologie poprawiające charakterystykę w danym obszarze. Przykładami takich działań może być np. nakładanie rozmaitych powłok zewnętrznych, które mają za zadanie ograniczenie wpływu różnych czynników np. zmniejszenie podatności na utlenianie się materiału. Podobną funkcję pełni malowanie proszkowe, dzięki któremu można otrzymać jednolitą warstwę chroniącą przed korozją mającą taką samą grubość, a także zapewniającą zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi – zarysowaniem, ścieraniem czy uderzeniem. Co ważne, technologia ta pozwala również na podnoszenie estetyki wyrobów za sprawą ich barwienia w określony sposób, a także uzyskiwania odpowiedniej faktury powierzchni od całkowicie gładkiej po w różnym stopniu chropowatą. Takie rozwiązanie sprawia, że wyroby prezentują się zdecydowanie lepiej, zwiększa się też ich funkcjonalność.

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Lakierowanie proszkowe polega na nakładaniu farby na właściwie oczyszczony, odtłuszczony i przygotowany materiał, przez który przepływa prąd. Używana farba ma postać drobnego proszku i podczas napylana na uziemiony element nadaje się jej ładunek elektryczny. Powoduje to, że ściśle przylega ona do jego powierzchni, może być też rozprowadzona na nim bardzo równomiernie. Ponieważ poza pigmentem i wypełniaczami proszek zawiera również żywicę, po poddaniu malowanego elementu działaniu wysokiej temperatury ulega ona upłynnieniu. Ciepło powoduje proces polimeryzacji, skutkujący wytworzeniem się dobrze przylegającej do podłoża i niezwykle spoistej powłoki o znacznej twardości. Przedmiot pomalowany proszkowo staje się trwalszy i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Wróć do bloga