Śrutowanie konstrukcji stalowych

stalowa konstrukcja

O śrutowaniu konstrukcji stalowych w ostatnich latach mówi się naprawdę sporo. Nic dziwnego – śrutowanie to w końcu jedna z najpopularniejszych metod obróbki strumieniowo-ściernej. Chociaż o samym procesie powiedziano już naprawdę wiele, co jeszcze warto wiedzieć o piaskowaniu – śrutowaniu?

Śrutowanie stalowe wykorzystywane jest w wielu różnych branżach ze względu na swoją uniwersalność. Co jeszcze musisz wiedzieć na jego temat, aby wykorzystać pełnię możliwości, jakie daje?

Piaskowanie a śrutowanie

Piaskowanie – śrutowanie – to dwie popularne metody obróbki strumieniowo-ściernej, wykorzystywane w przeróżnych branżach. Różnią się między sobą co do rodzaju wykorzystanego ścierniwa – w przypadku piaskowania jest to oczywiście piasek – odpowiednio dobrany pod względem stopnia czystości oraz wielkości drobinek. Do śrutowania konstrukcji stalowych wykorzystuje się zupełnie inne narzędzia oraz warunki – profesjonalnie przygotowana stalowa powierzchnia powinna znaleźć się w śrutowni.

Po co zlecać śrutowanie w Krakowie?

Cokolwiek chcielibyśmy zrobić z elementów stalowych, wymagają one w pierwszej kolejności dokładnego odczyszczenia ich powierzchni i wypolerowania stosownego do rodzaju prac, jakie są przewidziane w następnym kroku. W profesjonalnych zakładach śrutowanie wykorzystuje się w celu usunięcia wszystkich trudnych zabrudzeń i naleciałości, jak rdza, resztki smarów, farb, ale też kurz i piach. Powierzchnia po śrutowaniu jest idealnie odczyszczona i gładka, nadająca się do podkładowania czy zabezpieczenia środkiem antykorozyjnym.

Dlaczego warto wykonać śrutowanie?

Śrutowanie powierzchni stalowych ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia znakomity efekt, jeśli chodzi o późniejsze nakładanie farby czy lakieru. Ze względu na niewielką chropowatość, wszelkie emulsje doskonale trzymają się powierzchni. W ten sposób śrutowanie znakomicie chroni przed pojawieniem się na stalowych przedmiotach rdzy. Z chropowatością powierzchni trzeba jednak uważać – nie zawsze będzie to wyglądać estetycznie.

Jakie są stopnie czyszczenia za pomocą śrutowania?

Śrutowanie obejmuje cztery kolejne stopnie oczyszczenia powierzchni z naleciałości, rdzy i resztek farb. Pierwsze dwie klasy – Sa 1 i Sa 2 – to czyszczenie zgrubne i gruntowne, ale niezbyt dokładne. Znacznie dokładniejsze będzie śrutowanie klasy Sa 2,5 – podczas tego procesu mogą powstać ewentualne drobne przebarwienia czy kropki. Najlepsze efekty daje śrutowanie klasy Sa 3 – to podczas tego procesu otrzymujemy tak zwany biały metal.

Wróć do bloga